Wiceminister rolnictwa Andrzej Butra o ekologii i GMO

Wiceminister rolnictwa, Andrzej Butra,  o projekcie „zazieleniania” Wspólnej Polityki Rolnej UE:  „Staniemy się kontynentem niekonkurencyjnym. Będziemy bardzo dbali o środowisko, i bardzo dobrze, będziemy dbali o jakość żywności, o jej wysokie standardy, natomiast tym samym strzelamy sobie w stopę, będąc w coraz gorszej sytuacji w stosunku do innych państw, bo oprócz tej wspólnej polityki, jest jeszcze wielki temat GMO, który także w konsekwencji ekonomicznej Europy musi być wzięty kiedyś pod uwagę”.

W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (14-16 maja w Katowicach), odbyła się  debata  „Zrównoważone rolnictwo w UE”.  Jak podaje  portal farmer.pl, uczestnicy spotkania zastanawiali się: „Jak pogodzić standardy ekologii i ekonomii?” oraz „Czy Europę stać na ograniczenie produkcji żywności w imię ekologii”.

Wśród wielu znakomitych uczestników debaty znajdował się wiceminister rolnictwa pan Andrzej Butra, który w taki sposób skomentował propozycję „zazielenienia” Wspólnej Polityki Rolnej UE:   „Straci na tym nie tylko Polska, ale cała Unia Europejska.  Staniemy się kontynentem niekonkurencyjnym. Będziemy bardzo dbali o środowisko, i bardzo dobrze, będziemy dbali o jakość żywności, o jej wysokie standardy, natomiast tym samym strzelamy sobie w stopę, będąc w coraz gorszej sytuacji w stosunku do innych państw, bo oprócz tej wspólnej polityki, jest jeszcze wielki temat GMO, który także w konsekwencji ekonomicznej Europy musi być wzięty kiedyś pod uwagę. (….)

Stąd też przy naszej strukturze, konserwującej te drobne gospodarstwa –  bo system konserwuje je –  jest także pamięć o roli socjalnej, musimy pamiętać, o tych ludziach, którzy nie dają sobie rady, jednak nie możemy tego cały czas przedłużać i utrzymywać niekorzystnych warunków na dłuższą metę.”

Panie ministrze, jak to się ma do deklaracji pańskiego szefa – ministra Sawickiego, który oznajmił, że  polski rząd będzie dażył do całkowitego zakazu upraw GMO w Unii Europejskiej?

na podstawie:  www.eecpoland.eu, www.farmer.pl

zobacz także:

Premier Donald Tusk o GMO – video